Vilna

Vilna – natūralus gyvūninės kilmės pluoštas, gaunamas iš daugelio gyvūnų – avių, triušių, kupranugarių kailio. Iš daugelio vilnos rūšių labiausiai vertinamos ir populiariausios yra kašmyras (Kašmyro ožkų), angora (angoros triušių), merinas (merinosų avių) ir alpaka (alpakų vilna).

Vilnos cheminė sudėtis

Vilną sudaro ypatingas baltymas – keratinas.

Keratinas yra baltymas, aptinkamas daugelyje žinduolių (pavyzdžiui, žmogaus nagai ir plaukai taip pat yra sudaryti iš keratino). Keratino sudėtyje yra daug aminorūgšties cisteino. Šios aminorūgšties cheminėje struktūroje yra svarbus atomas – siera. Dėl sieros atomo cisteinas (arba apskritai keratinas) gali sudaryti ryšius su įvairiomis aminorūgštimis, susiformuojant disulfidiniams ryšiams. Šio tipo skersiniai ryšiai suteikia keratinui unikalią sluoksniuotą struktūrą, kuri lemia vilnos termines savybes ir švelnumą. Būtent dėl ryšių tarp sieros atomų (kurių nėra, pavyzdžiui, medvilnės molekulėse) vilna yra šilta ir švelni.

PROBLEMA

Deja, cisteino molekules ir disulfidinius ryšius pažeidžia šarminė terpė ir aukšta temperatūra. Šie du veiksniai gali pakeisti keratino struktūrą, o tuomet ir atsiranda vėlimasis.

Vėlimasis yra cheminis procesas, kurio metu pasikeičia disulfidiniai ryšiai tarp cisteino molekulių, dėl ko keičiasi vilnos pluošto struktūra. Šis procesas yra beveik negrįžtamas.

Vėlimosi procesą gali sukelti:

 • Per aukšta džiovinimo temperatūra
  • Per stiprus mechaninis poveikis skalbimo metu
  • Šarminių skalbiklių naudojimas

Aukšta temperatūra daro neigiamą poveikį tik sausam pluoštui, kadangi kol jis drėgnas, džiovyklės karščio poveikį susilpnina vanduo (garuojant vandeniui nuo pluošto). Kai drėgmės nebelieka, karštis veikia pluoštą tiesiogiai, negrįžtamai pakeisdamas jo struktūrą. Vėlimosi proceso metu pasikeičia molekulinė struktūra, todėl plaušeliai sutrumpėja ir pasireiškia tai, ką vadiname susitraukimu.

Kai kuriais atvejais vėlimo procesas sukeliamas dirbtinai, pavyzdžiui, gaminant šukuotinę vilną, nes iš tokios vilnos pagamintų audinių paviršius glotnesnis, pats audinys mažiau traukiasi, tačiau būna praradęs dalį minkštumo.

Kitą pavyzdį pamatysime kirpyklose, kur daromas cheminis plaukų sušukavimas. Proceso metu plauko struktūra keičiama apgalvotai, kai cheminėmis medžiagomis ir karščiu paveikiami bei modifikuojami cisteino (tos pačios molekulės sudaro vilną) ryšiai.

SPRENDIMAS

Norint išvengti vėlimosi problemos reikia:

 • Naudoti tinkamą skalbiklį, kurio pH yra silpnai rūgštinis, pavyzdžiui, Hygienfresh® Wool & Delicates arba Bioxelle Wool & Delicates.
  Pasirinkti skalbimo programą su mažesniu mechaniniu poveikiu (mažesnis būgno apsisukimų skaičius ir mažesnis gręžimo greitis).
  Skalbti žemesnėje temperatūroje (iki 25°C)
  Neperdžiovinti skalbinių
  Naudoti audinių minkštiklius ir kitus skalavimo priedus, kurių sudėtyje yra molekulių, suformuojančių apsauginį sluoksnį, neleidžiančių vykti vėlimosi procesui ir atgaivinančių plaušelius, pavyzdžiui, Hygienfresh® Sfeltrix.

 

REKOMENDUOJAMI PRODUKTAI

Hygienfresh® Wool & Delicates

Didelės koncentracijos skalbiklis su lanolinu, rūgštiniu pH, buferine sistema ir intensyviu bei ilgai išliekančiu aromatu „Rose Milk“. Skalbiklis „Hygienfresh® Wool & Delicate“ specialiai sukurtas taip, kad švelniai pašalintų nešvarumus ir riebalus nuo vilnos plaušelių. Be to, jo sudėtyje yra specialus kompleksas, koreguojantis pH skalbimo ciklo metu. Tai – buferinė sistema, kuri padaro pH silpnai rūgštiniu ir jį išlaiko per visą skalbimo ciklą. Buferinė sistemą taip pat apsaugo tuo atveju, kai naudotojas per klaidą įpila rūgštinių produktų. Ši sistema iš tiesų gali neutralizuoti rūgštinius skalbiklius, užtikrindama reikiamą pH kiekį.  „Hyienfresh® Wool & Delicate“ sudėtyje esantis lanolinas iš naujo sutepa ir atgaivina vilnos plaušelius.

Bioxelle®Delicati&Lana

 

        Draugiškas aplinkai bei itin koncentruotas hipoalerginis skalbiklis su švelniu alijošiaus aromatu. Lyginant su įprastomis skalbimo priemonėmis, Bioxelle® Delicati&Lana yra 4 kartus labiau koncentruota. Šis produktas yra skirtas skalbti gaminius iš natūralaus bei sintetinio pluošto ir pasižymi puikiomis higienos bei hipoalerginėmis savybėmis. Produkto sudėtyje nėra alergenų (patvirtinta Tarptautinės farmacijos inžinerijos asociacijos (ISPE), nikelio (patvirtinta Turino universiteto) bei fosfatų.

 

Hygienfresh® Sfeltrix

 

Naujos kartos produktas, kurio pagrindą sudaro šilko baltymai, maitinantys, atgaivinantys ir apsaugantys vilną, šilką bei kitus skalbimui jautrius audinius.

Paskutinio skalavimo ciklo metu šilko baltymai sukimba su vilnos plaušeliais, padengia juos ir sukuria naują struktūrą. Šie specialūs baltymai suformuoja naują plaušelių sluoksnį, todėl audinys liečiant atrodo švelnesnis. Jie puoselėja ir atnaujina plaušelius, apsaugo audinį nuo susitraukimo. Net ir panaudojus netinkamą skalbimo priemonę, kuri pažeidžia vilnos plaušelius, juos galima regeneruoti šilko baltymais, esančiais „Hygienfresh® Sfeltrix“ sudėtyje.

Dėka sudėtyje esančių šilko baltymų ir inovatyvaus jų veikimo mechanizmo, „Hygienfresh® Sfeltrix“ taip pat padeda pašalinti vilnos susivėlimą. Taigi, po netinkamo skalbimo galima atnaujinti vėlimosi paveiktus vilnos plaušelius, kurie atgauna didžiąją dalį prarasto ilgio.

„Hygienfresh® Sfeltrix“ sudėtyje esančio lanolino poveikis paskutinį kartą skalaujant vilnonius drabužius yra itin naudingas, nes atnaujina ir maitina vilnos plaušelius, todėl net ir po daugelio skalbimo vilna išlieka geros būklės.

Naudodami audinių minkštiklį „Hygienfresh® Sfeltrix“ kartu su skalbikliu „Hygienfresh® Wool & Delicate“, turėsite puikiai išskalbtus vilnonius drabužius, kurie bus ne tik švarūs ir gaiviai kvepiantys, bet ir nepaprastai švelnūs!

 

Naudojimo būdas:

Prieš paskutinį skalavimą, kai būgne mažai vandens, įpilkite 10 ml/kg į audinių minkštiklio skyrių.

Minkštiklį taip pat galite naudoti susitraukusio drabužio mirkymui, jei norite atgauti prarastą ilgį.

Įpilkite 50 ml „Hygienfresh® Sfeltrix“ į 5 l šilto vandens, pamerkite drabužį ir kas 15 minučių jį pajudinkite, kad plaušeliai išsitiestų.

Po skalbimo drabužį patampykite, kad plaušeliai išsitiestų. Išverskite į išvirkščią pusę ir lyginkite, nustatę žemą temperatūrą.

 

Linkime sėkmės ir atminkite – ŠVARA VISADA MADINGA!